Descriere Școala doctorală Psihodiagnostic și Intervenții Psihologice Validate Științific

Școala doctorală Psihodiagnostic și Intervenții Psihologice Validate Științific este o unitate organizatorică în cadrul Universității Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca.

Școala doctorală în cadrul Specializării Psihologie combină paradigmele științelor clinice (clinical science) și de cercetare-practică (scientist-practitioner). Școala doctorală se concentrează pe intervenții psihologice personalizate, bazate empiric (personalized evidence-based). Timp de trei ani studenții doctoranzi pot dobândi numeroase competențe profesionale, care ajută la ocuparea unui loc de muncă rapid și eficient în educație și în cercetare.

Printre temele școlii de doctorat se enumeră: psihodiagnoza și evaluările psihologice, psihologie clinică, psihopatologie, consiliere psihologică, neuroștiințe cognitive, terapii cognitiv-comportamentale și psihologia pozitivă, consiliere genetică și psihologia evoluționistă. Specializarea Psihodiagnostic și intervenții psihologice validate științific permite profesioniștilor ocuparea unui loc de muncă în diferite domenii ale psihologiei: în clinici,  instituții educaționale, în organizații, în cadrul armatei, în instituții penitenciare, pentru că aceste domenii presupun atât o pregătire teoretică, cât și practică la nivel înalt.

Conducători de doctorat:

• Profesor dr. Daniel David, psihologie clinică și psihoterapie, metodologie de cercetare clinică
  • Profesor dr. Anca Dobrean, director al școlii de doctorat, evaluare și psihodiagnostic
  • Profesor dr. Szentágotai-Tătar Aurora, psihologie clinică și psihoterapie (științe clinice cognitive)
  • Profesor dr. Szamosközi István, evaluare și psihodiagnostic, istoria psihologiei
  • Conferențiar habil. dr. Oana David, psihologie clinică/psihoterapie aplicată în mediul economic (ex. coaching cognitiv-comportamental) şi parenting

Consultanți științifici:

• Conferențiar dr. Ioana Cristea, neuroștiințe cognitive clinice
  • Profesor dr. Călin Felezeu, psihologie culturală
  • Conferențiar dr.  Viorel Lupu, psihiatrie clinică și experimentală
  • Conferențiar dr. Mădălina Sucală, psihologia sănătății clinice, psihologie clinică, psihoterapie
  • Lector dr. Simona Ștefan, psihoterapie